چنین شبکه ای با سرعتی بسیار بالا شبکه ای از دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات را به چندین سرور متصل می سازد و داده ها بدون اینکه با سرورها تعامل برقرار کنند بین دستگاه های ذخیره سازی مختلف منتقل می شوند. ساختار ذخیره سازی اطلاعات در این نوع شبکه ها به صورت Block Level  می باشد. همین موضوع باعث می شود که نرم افزارهای کاربردی که بر روی سرورهای شبکه وجود دارند به راحتی بتوانند از طریق شبکه به اطلاعات موجود در سیستم دسترسی پیدا کنند. دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات در بیشتر موارد از هارددیسک های سخت افزاری تشکیل شده اند که در کنار هم قرار گرفته اند و در قالب RAID در این شبکه کار می کنند.

SAN Storage  ها برای انجام دادن فرآیندهای  Backup گیری و پیاده سازی Disaster Recovery  ها بسیار کارآمد هستند. در یک SAN  شما می توانید به راحتی اطلاعاتی را از هارد دیسک های یک SAN به SAN دیگر منتقل کنید و در این میان حتی کوچکترین ارتباطی با سرور اصلی مالک اطلاعات برقرار نکنید ، این یعنی عدم وابستگی اطلاعات به سرورها و چنین قابلیتی Backup گیری را به شدت کارا می کند. تصور کنید که می خواهید یک Backup از اطلاعات موجود در هارد دیسک موجود بر روی SAN تهیه کنید، در حالت معمول و بر روی سرورهای فیزیکی این عملیات می تواند به شدت CPU های سرور را درگیر کند اما در چنین مواقعی اصلا CPU های سرور پردازشی را انجام نخواهند داد. برخی از SAN ها از تکنولوژی های شبکه ای استفاده می کنند که می تواند به SAN این قابلیت را بدهند که در فواصل طولانی نیز به سرویس دهی خود ادامه دهد ، تکنولوژی Fiber Channel از این دسته از تکنولوژی هاست ، شما می توانید دو عدد Data Center داشته باشید که بر روی هر کدام از آنها دو دستگاه SAN Storage  داشته باشید و این دستگاه ها از طریق لینک های فیبر نوری اطلاعات را با همدیگر Replicate کنند و در نتیجه شما می توانید Backup های خود را در محل های بسیار دورتر از محل اصلی قرار گیری اطلاعات قرار دهید و یک Off Site Backup ایجاد کنید. با راه اندازی SAN storage  بعضا شما دیگر نیازی به استخدام نیروهای زیاد برای انجام کارهای مدیریتی شبکه نیستید و از همه بهتر اینکه با وجود SAN شما می توانید سرورهای خود را از طریق هارد دیسک های SAN بوت کنید و این باعث کاهش زمان بوت یک سیستم و از طرفی سهولت در جایگزینی سرورها خواهد شد.

این دستگاه، با استفاده از NFS (سیستم فایل شبکه های مختص محیط های یونیکسی(، CIFS(سیستم فایل شبکه های مختص محیط های ویندوزی(، FTP،HTTP و سایر پروتکل ها با اجزای شبکه ارتباط برقرار میکند، NAS برخلاف SAN از سطح Level-File  در عملیات استفاده می کند. وجود NAS در یک شبکه برای کاربران آن شبکه افزایش کارایی و استقلال را به ارمغان میآورد، گویی که این دستگاه مستقیماً به کامپیوتر خودشان متصل است. خود دستگاه NAS  یک وسیله پرسرعت، کارآمد، تک منظوره و اختصاصی است که در قالب یک ماشین یا جعبه عرضه میشود. این دستگاه طوری طراحی شده که به تنهایی کار کند و نیازهای خاص ذخیره سازی سازمان را با استفاده از سیستم عامل و سخت افزار و نرم افزار خود در بهترین حالت برآورده سازد.  NAS را میتوان مثل یک دستگاه  play-and-plug  در نظر گرفت که وظیفه آن تأمین نیازمندی های ذخیره سازی است. این سیستم ها با هدف پاسخگویی به نیازهای خاص در کوتاهترین زمان ممکن (به صورت آنلاین) طراحی شده اند. ماشین NAS برای به کارگیری در شبکه هایی مناسب تر است که انواع مختلف سرور و کلاینت در آنها وجود دارند و وظایفی مختلفی چون پراکسی، فایروال و از این قبیل را انجام میدهند. یک واحد NAS در حقیقت سیستمی خاص برای به اشتراک گذاری فایل ها در شبکه است. مانیتور و کیبورد معمولا به NAS وصل نمیشوند و تمام امکانات کنترلی از طریق پورت شبکه متصل به سرور داخلی انجام میشود. دستگاه های NAS موسوم به فایلر تمام توان پردازشی خود را صرفاً روی خدمات فایلی و ذخیره سازی فایل متمرکز میکنند. در واقع فایلر به عنوان یک وسیله ذخیره سازی، نقش یک فایل سرور اختصاصی را ایفا میکند. فایلر مستقیماً به شبکه LAN متصل میشود تا دسترسی به دادهها را در سطح فایل فراهم سازد. نصب، راه اندازی و مدیریت آسان فایلر باعث شده تا هزینه های مدیریتی کاهش چشمگیری پیدا کنند. فایلرهای NAS میتوانند در هر جایی از شبکه مستقر شوند، بنابراین مدیر شبکه آزادی کامل دارد که آنها را در نزدیکی محلی قرار دهد که نیاز به خدمات ذخیره سازی دارد. یکی از فواید اصلی استفاده از فایلر آزاد شدن سرورهای همه منظوره و گران قیمت سازمان از انجام عملیات مدیریت فایل است. سرورهای همه منظوره غالباً درگیر عملیاتی میشوند که پردازنده را زیاد به کار میکشند و بنابراین نمیتوانند به خوبیِ فایلر از عهده عملیات مدیریت فایل برآیند. تحلیلگران پیشبینی میکنند نیازِ به ظرفیت ذخیره سازی طی سال آینده ده برابر نسبت به گذشته افزایش پیدا کند و به همین دلیل به مدیران IT استفاده از NAS را توصیه میکنند. برای هر سازمانی که در حال استفاده از فایل سرورهای همه منظوره هستند بهترین راه حل این است که سیستمهای NAS را جایگزین سرورهای خود بکنند.